Při cestě na zahraniční hory mnozí lyžaři spoléhají jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění. To se jim však může šeredně vymstít.
Zdravotní pojištění a lyžování
Mnoho Čechů vyráží každoročně na dovolenou do zahraničí. Mezi oblíbené lokace patří i hory a mezi vyhledávanou kratochvíli lyžování nebo vysokohorské túry. Jenže ani jedna z aktivit nepatří mezi ty nejbezpečnější, a tak se není čemu divit, že horská služba jen u nás vyjíždí k 8 takřka tisícům úrazů ročně. Zvládne se v případě zranění o všechny finanční záležitosti postarat zdravotní pojištění a s ním spojený Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Lyžování v zahraničí
Veřejné zdravotní pojištění naráží zejména v zahraničí. Problém se může objevit ihned po zranění. Evropský průkaz zdravotního pojištění má totiž jen velmi omezenou platnost. Platí výhradně v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Přitom dostupnost těchto zařízení poblíž lyžařských center není samozřejmá.
Navíc péče v nich nemusí odpovídat našemu standardu. Řídí se jednoduše tím, co se platí v dané zemi z veřejných peněz. Nadto je někdy třeba se na samotné zdravotní péči přímo finančně podílet. Při částkách přes 30 tisíc korun za zlomenou nohu, 115 tisíc korun za operaci kolenních vazů či 1 miliónu korun za úraz hlavy nebo páteře to není žádná legrace. Jaké je tedy řešení?
Cestovní pojištění je řešení
Rozumnější a v konečném důsledku mnohem levnější je proto cestovní pojištění, které zajistí, že klienta obslouží i v soukromých zdravotních institucích, kde by od něj jinak běžně vyžadovali ihned zaplatit mnohdy nemalé výdaje. Základem cestovního pojištění by pak mělo být právě pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za způsobené škody (více o něm najdete v článku Lyžujete? Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti!). Vhodné může být i připojištění zavazadel nebo sportovní výbavy či připojištění zásahu horké služby, který nemusí být standardní součástí cestovního pojištění.
Pojištění léčebných výloh a odpovědnosti
Pojištění léčebných výloh supluje v zahraničí klasické zdravotní pojištění a pojištění odpovědnosti chrání cestovatele před kompenzací újmy v případě, že někoho zraní nebo mu způsobí majetkovou újmu. Potřebnost druhého navíc zdůrazňuje fakt, že dle statistik je 12 % všech nehod v Alpách způsobeno srážkami. Právě ty se pak v cizině velmi často řeší soudní cestou a odškodnění tak může narůst do vysokých částek.
Čeho si všímat u smlouvy?
Každý cestovatel by měl pojištění nastavit dle plánovaných aktivit, místa dovolené i počtu osob na ní. Pokud někdo bude chtít lyžovat mimo sjezdovky nebo se věnovat extrémním sportům, bude potřebovat jinou smlouvu než ten, kdo jezdí na vyznačených sjezdovkách. Stejně tak je dobré si zjistit výškové omezení smluv, některé pojišťovny platí jen pro úrazy do 3 tisíců metrů nad mořem. Důležitým bodem je samozřejmě i výše spoluúčasti nebo minimální spoluúčast.
Jak nastavit limit pojištění?
Nejdůležitější položkou bývá zpravidla limit pojištění, tj. maximální částka, která bude z pojištění uhrazena. Nezbytné je, sjednat si takový limit, aby stačil na případné výdaje na léčbu v dané zemi, pro daný počet osob i pro všechny potenciální rizika. Pro nenáročný víkend zpravidla postačí léčebný limit do 2 miliónů korun pro jednoho, zatímco pro týdenní lyžařský pobyt v Alpách se doporučuje minimálně 5 miliónů. Pojištění odpovědnosti by nemělo být menší než 3 miliony, pro zahraničí opět raději ještě více.
Pozor na výluky
Ani sebelepší cestovní pojištění však není všespásné. Jsou situace, proti kterým se může smlouva výslovně vymezovat – tzv. výluky. Při nich pak nebude pojistné plnění vyplaceno vůbec nebo v krácené výši. Také toho by si měl každý cestovatel všímat.
Nejčastěji k těmto výlukám patří úrazy způsobené pod vlivem alkoholu a omamných látek, při rizikových sportech nebo při jízdě mimo vyznačenou sjezdovku. Pozor také na cestovní pojištění v období těhotenství, zde platí také různá omezení a pojišťovny těhotnou ženu zpravidla nepojistí déle než do konce druhého trimestru nebo do 7. měsíce těhotenství.
I na tyto „nestandardní“ situace ale již dnes myslí některé pojišťovny a zavádějí různá kreativní připojištění. Připojistit si můžete úrazy, které se stanou i pod vlivem alkoholu („Drink povolen“ od AXA pojišťovny). Připojistit si můžete rizikové sporty jako free-ride lyžování. Připojistit si můžete také léčení spojené s některými chronickými zdravotními problémy (např. srdeční či dýchací onemocnění), které by jinak také byly ve výlukách. A pokud chcete cestovat do zahraničí i se svým čtyřnohým miláčkem, můžete si připojistit veterinární zákroky a ošetření.